przewozy do Anglii
pon. / czw. / sob.

przewozy do Polski
śr. / sob. / niedz.

kontakt w Polsce
+48 735 230 001

kontakt w Anglii
+44 7467 520 164

zadzwoń teraz

Busy do Anglii a brexit

sty 20, 2020

Czy brexit wpłynie bezpośrednio na sytuację transportu? Otrzymaliśmy zapewnienia, że Wielka Brytania nawet po oficjalnym wyjściu w dniu 31 stycznia nie będzie zmieniać nic w kwestii obecnej wymiany handlowej pomiędzy państwami członkowskimi. Te zapewnienia pozwalają przygotować się na nieuniknione, które ma nastąpić 1 stycznia 2021 r. oficjalne zakończenie okresu przejściowego. Jak więc będzie wyglądał przewóz osób, paczek oraz innych towarów po brexicie? Obecnie busy do Anglii kursują bez większych zmian, a przepływ ludzi na granicy wygląda jak dotychczas.

Mały transport a duży po zakończeniu okresu przejściowego

Szacuje się, że po zakończeniu okresu przejściowego nasz export może się skurczyć nawet o 8%, ponieważ Wielka Brytania jest jedynym z największych naszych odbiorców. Reakcja może być nieco bardziej złożona, ponieważ nasza gospodarka opiera się w dużej mierze na eksporcie towarów do krajów UE, a również nasi zachodni odbiorcy również handlują z Wielką Brytanią. Brexit może zatem przynieść nieco większą niż zakładaną obniżkę eksportu. Wśród tych czarnych scenariuszy zdaniem niektórych przedstawicieli firm transportowych oferujących między innymi duże przewozy, jak te małe takie, jak busy Polska Anglii są optymistyczne sygnały o konieczności wykorzystania tej sytuacji do zarobku. Zdaniem niektórych przewozy do Anglii nie skończą się pomimo brexitu, a wręcz przeciwnie – będą się bardziej opłacały, bo zmniejszy się konkurencja.

Kontrole na granicy i odprawa paszportowa

Niestety obywatele krajów UE będą musieli wylegitymować się paszportem już 1 stycznia 2021 r. Co oznaczać może również odmowę wjazdu do kraju, a tym bardziej pozostania w nim na dłużej swobodnie bez pozwolenia na pracę. Ruch wizowy będzie obowiązywał wszystkich, którzy nie złożą stosownej deklaracji w brytyjskim urzędzie do 31 stycznia 2020 r. Polacy, którzy chcą pozostać swobodnie na obecnych warunkach w UK powinni udać się natychmiast do urzędu w celu wyrażenia takiej woli. Osoby nie posiadające umowy o pracę, statusu rezydenta, albo nawet meldunku będą musiały się postarać zalegalizować swoją obecność w Wielkiej Brytanii.

31 stycznia 2020 r., co dalej?

Nic szczególnego do końca roku się nie zmieni. Przepływ towarów, przewóz osób do Anglii i Polski, jak i paczki i przeprowadzki będą odbywały się bez kontroli na granicy, lub na dotychczasowych zasadach. Busy do Anglii będą kursowały w poniedziałek i czwartek oraz środy i soboty do Polski.